Czym powinien wyróżniać się dobry plecak w góry?

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę plecaków trekkingowych, czyli górskich. O czym warto pamiętać podczas zakupu takiego wyposażenia?

Gdy wybieramy się w góry, nie można zapominać o odpowiednim plecaku. Niezależnie od tego, czy to jednodniowy wyjazd, czy też wybieramy się na kilka dni, plecak to niezbędne wyposażenie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Jaka pojemność plecaka jest najlepsza?

Zacznijmy od pojemności plecaka. Powinniśmy dopasować ją przede wszystkim do czasu wycieczki. Na jeden dzień najlepiej sprawdzi się plecak mający do około 25 litrów. Gdy chodzi o wycieczki kilkudniowe, można zdecydować się na model mający 25-40 litrów. Na dłuższe wyprawy sprawdzają się plecaki o jeszcze większej pojemności.

Wszystko zależne jest od ilości przedmiotów, które zamierzamy wziąć ze sobą, dlatego najlepiej samemu dobrać pojemność plecaka do swoich potrzeb.

Dobry plecak w góry – co powinien mieć?

Wysokiej jakości plecaki górskie mogą pochwalić się specjalnymi konstrukcjami oraz akcesoriami, które powodują, że korzystanie z nich jest jeszcze wygodniejsze.

Gdy chodzi o komfort, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie plecak ze stelażem i wentylowanymi plecami, które wygięte są w łuk. Szeroki pas biodrowy pozwoli na odciążenie pleców. Dzięki temu nawet dłuższy trekking będzie wygodny.

Plecak powinien mieć główną komorę i w zależności od potrzeb komory dodatkowe i kieszonki na różne przedmioty, na przykład na butelkę z wodą. W sprzedaży znajdziemy też plecaki z opcją zastosowania wewnętrznego bukłaka.

Warto też zwrócić uwagę na detale, w tym na:

  • zakres regulacji pasów plecaka
  • obecność pokrowca przeciwdeszczowego
  • możliwość dopięcia do plecaka w kijków trekkingowych, karimaty
  • wagę plecaka – im mniej, tym lepiej