Jak rozpoznać objawy depresji?

Depresja jest podstępną chorobą trudną w diagnozowaniu, która może dotknąć każdego z nas. Jakie są główne objawy tego schorzenia i kiedy warto udać się z nimi do specjalisty?

Objawy depresyjne często są bagatelizowane, co może być nawet tragiczne w skutkach. Właśnie dlatego warto je znać, aby w razie potrzeby szybko udać się do specjalisty albo pomoc bliskiej osobie, u której je zauważymy.

Warto przy tym wskazać, że objawy depresji mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ każdy z nas w nieco inny sposób wyraża siebie i swoje emocje.

  1. Obniżone samopoczucie

Smutek, przygnębienie, poczucie bezsilności i beznadziei, negatywne myśli – to jedne z najważniejszych objawów depresji. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z psychologiem albo psychiatrą.

  1. Bezsenność

Problemy ze snem to jeden z objawów depresji, który jest wynikiem zmartwień i lęków pojawiających się każdego dnia.

  1. Problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji

Depresja również może objawiać się przez problemy z koncentracją przy codziennych czynnościach, a także z podejmowaniem decyzji. Osoba z depresją czuje się wtedy bezradna i nawet proste czynności mogą być dla niej trudne w realizacji.

  1. Odsuwanie się od innych osób

Osoby z depresją nie wchodzą również tak często w interakcję z innymi osobami – odsuwają się od nich i nie podejmują działań społecznych.

  1. Problemy z apetytem

Brak apetytu albo przeciwnie – jedzenie za dużej ilości pożywienia mogą także wskazywać na depresję.

Zatem jeśli obserwujemy te objawy, warto udać się do specjalisty, który będzie mógł pomóc w diagnostyce i zalecić odpowiednie postępowanie. Z depresji można wyjść!